Konut Kredisi Kullandırma / Mevcut ekonomik konjonktür değerlendirilerek bankalar için kredi kullandırma destek hizmeti.
loader

Konut Kredisi Kullandırma

Atlas Invest, kurulduğu günden bugüne siz müşterilerine en iyi gayrimenkul danışmanlığını vermek için çalışıyor.

Konut kredisi alma süreci!

Konut kredisi, satın alınacak konut ya da arsa gibi taşınmazların banka tarafından ipotek altına alınarak, konutun değerinin büyük bir kısmına karşı verilen kredi türü olarak tanımlanıyor.

Konut kredisi vadeleri 30 yıla kadar uzayabiliyor. Söz konusu vadelerin ödenmesi halinde konuttaki ipotek kaldırılıyor. Konut kredisi kullanmak isteyen kimseler, kredi kullanma süreci zor ve uzun soluklu bir süreç olarak düşünse de, konut kredisi almak düşünüldüğü kadar zor bir süreç değil.

Bankaların konut kredilerinden yararlanmak isteyen sabit gelirli kimseler, gerekli belgeler ile bankaya giderek konut kredisi için müracaatta bulunabiliyor. Sonrasındaki konut kredisi alma süreci şu şekilde işliyor:

Kredi kullanmak için ilk başvuru bankaya gidilerek yapılabileceği gibi; internet üzerinden online bir şekilde de yapılabiliyor. Ön talebin onaylanması halinde kredi için resmi süreç başlamış oluyor.

Akabinde ekspertiz kredi kullanılmak istenen eve giderek, evin değerini belirliyor. Ekspertiz evin ancak yüzde 75'ine kredi verebiliyor. Ekspertiz sonrası rapor bankaya 1 yada 3 iş gününde ulaşıyor. Sonra da banka, kredi ile ilgili kesin kararını veriyor. 

Kredi talebinin onaylanması halinde kredinin kullandırımı için tapu ipotek işlemleri yapılıyor ve banka evi satan kişiye hesap açarak ödemeyi yapıyor. 

Konut kredisi alma şartları!

Bankalar, konut kredisi ile uzun vadede düşük faizli bir şekilde ev sahibi olma fırsatı sunuyor. Konut kredisi verilecek kimselerde aranan özellikler bankadan bankaya değişkenlik gösteriyor.

Her bankanın almak istediği risk profili biririnden farklılık gösteriyor. Bu nedenle, bir bankanın onay vermediği konut kredisi başvurusuna diğer bir banka onay verebiliyor. 

Konut kredisi alma şartları..

Kişinin Kredi Özgeçmişi

Mortgage almak isteyen kişinin kredi özgeçmişi kredi notuyla ölçülür. Kişinin daha önceden batık borcunun bulunmaması, karşılıksız çekinin olmaması, olan borç ve taksitlerini düzenli ödüyor olması ve halihazırda aşırı borç altında olmaması kredi notunun yükselmesini sağlar.

Kişinin Toplam Geliri

Hemen hemen her banka sizin düzenli bir geliriniz olmasını ister. Düzenli geliriniz maaş, kira ve diğer gelirlerin toplamı olarak ifade edilir. Düzenli geliriniz ne kadar mortgage alabileceğinizi belirler.

Peşinat. Mortgage almak için taşınmaz malın %10-25'i oranında bir parayı peşinat olarak bankaya yatırmanız gerekebilir. Bu peşinat oranı bankadan bankaya değişmektedir.

Taşınmaz Malın Özellikleri

Taşınmaz mal banka tarafından mortgage'a teminat olarak tutulduğu için banka taşınmaz malda bazı özellikler arar. Gayrimenkuldeki bu özellikler Değerleme (Eksper) Raporuyla saptanır. Değerleme Eksper) Raporu bir binanın inşaat kalitesini, fiziki durumunu ve tamirat gereksimini, bina özelliklerini (ısıtma, kanalizasyon, v.s.), tapu kaydını, hisse payını ve piyasadaki yaklaşık değerini saptayan, yeminli bir uzman tarafından hazırlanır. 

Hazırlanan rapora göre mortgage kredisi verilmektedir. Bazı bankalar iş yerlerine, tamire ihtiyacı olan binalara ve arsalara da kredi vermeye başlamıştır.